Blogi

Mis asi on Rider?

Rider või technical rider

Sisuliselt on tegemist tehniliste vajaduste nimekirjaga. Selleks, et näiteks tuuril olev ansambel ei peaks iga kontserdikoha jaoks eraldi tehniliste vajaduste nimekirja koostama, luuakse dokument, milles on kõik detailselt lahti kirjutatud.

Üldjuhul on kirjas ansambli asetus, kõik vajaminevad mikrofonid, kaablid jms. Lisaks pannakse sinna sageli ka esinejate ruumi või siis backstage nõudmised alates pudeliveest ja lõpetades eksootiliste jookidega (seda nimetatakse hospitality rider’iks).

Korraldajatel soovitan ennast rideritega kurssi viia, kuna näen igapäevaselt palju probleeme, mis võiksid jääda ära just siis, kui mõlemad osapooled tehnilistest kokkulepetest kinni peaks. Artistidel soovitan riderid korralikult läbi mõelda ja võimalusel teha kaks varianti. Üks on miinimum-rider, mille saadate väikestesse klubidesse ja kohvikutesse ja teine on suurte kontserdikohtade ning festivalilavade tarbeks.

Aegade jooksul on maailmas nähtud väga erinevaid ridereid. Üks kurioosseimaid, millest siiani palju kõneletakse, on aastakümnete tagune Van Halen’i oma. Nimelt oli selles kirjas, et esinejate ruumis peavad olema M&M’s kommid, kuid kõik pruunid peavad olema eraldatud. Väga tüütu ja korraldaja jaoks täiesti arusaamatu punkt… kuid kas ikka oli?

Nimelt oli tegemist nn 126. artikliga ja see oli paigutatud väga paksu ja keerulise rideri tehnilise osa keskele. Kui nüüd esinejad saabusid kontseripaika ja nägid, et kommid on eraldamata, said nad teada, et suure tõenäosusega pole riderit korralikult läbi loetud ning täitmata võivad olla  väga olulised punktid, mis on kontserdi toimumise seisukohalt üliolulised. Rideri mittetäitmine tõi kaasa kontserdi ära jäämise.

Soovitan vaadata huvitavat videot David Lee Rothiga: